top of page

Şeylerin Ruhu

 

sesbeden performansı

Konsept Performans Aslı Bostancı

Süre 60 dk.

“Şeylerin Ruhu” sesbeden performansı ve ses yerleştirmesi, 4. Mardin Bienali için mekana özgün olarak tasarlanmış olup, bedenin sınırsızlığını dinleme eğilimini ve bedenin titreşimsel alımlamaları yoluyla sesin bedenle bir oluşunu paylaşmayı amaçlar .

Performans; performe eden beden, mekan ve alımlayıcılardan oluşan tüm tasarım katmanlarının performansçı tarafından dinlenmesi, hissedilmesi ve genişletilmesi üzerinden başlar. Böylelikle mekan ve alımlayıcı farklı katmanlarda yarattıkları titreşimleriyle performansın içerisine dahil olurlar. Tüm bu verilerle   performansçı,  titreşim katmanlarının  içerisindeki dinamik değişimlere açık olarak çalıştığı bir performans alanı yaratmayı amaçlar. Performansçı, yaratılan bu alanın frekanslarını kendi bedeninin filitrelerinden geçirerek, görsel ve işitsel hikayeler yaratır.

“Şeylerin Ruhu; şarkı söyleyen bir bedende görünür oluyor, seslerini dinleyerek şeylerin ruhu olan bir bedenden mekana yayılıyor...

Tüm titreşimlerin içerisinde bedensizliğimizi hatırlamaya, bedenin sınırsızlığını dinlemeye, mekanı bedene doldurmaya, bedeni sesle doldurmaya davetlisiniz...bu alanı hep birlikte yaratmaya ve paylaşmaya niyet ediyorum.

seslerin özgürlüğü adına, içeride buluşmak dileğiyle...”

 

 

*Performans anında performansçı tarafından yaratılan ses tasarımı bienal boyunca performansın gerçekleştiği mekanda ses yerleştirmesi olarak paylaşılmaya devam etmiştir.

bottom of page